Stół Wielkanocny

Galicyjska kaczka z żurawiną i śliwkami, tarta pieczarkowa ze szpinakiem, sałatka na krakersach oraz mazurek kajmakowy to zwycięskie potrawy wyłonione spośród finezyjnych i pomysłowych dań, zaprezentowanych podczas kolejnej edycji konkursu na Najpiękniejszy Stół Wielkanocny, zorganizowany 24 marca br. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Brzozowie.

Inwencja twórcza i profesjonalizm kucharzy to już znak rozpoznawczy konkursu. Dania nie tylko wyśmienicie smakowały, ale zachwycały też estetyką podania i dekoracji. Na stole wielkanocnym, podobnie jak w roku ubiegłym znalazło się szesnaście potraw, przygotowanych przez cztery grupy uczniów klas drugich Technikum Gastronomicznego. Młodzież zaprezentowała kulinarne dzieła w czterech kategoriach: zakąska mięsna, zakąska jarska, danie mięsne i ciasto. Warto tutaj podkreślić, iż po ostatecznym zliczeniu punktów, każda z grup w swym menu posiadała po jednym zwycięskim daniu.

Stół Wielkanocny

 

Laureatami konkursu została grupa czwarta (212 pkt.) w składzie: Karolina Filipowicz, Weronika Jantosz, Artur Farbowaniec i Piotr Jarosz. O swoich potrawach mówili z pewną dozą nieśmiałości. - Jako danie mięsne podaliśmy wieprzowinę pieczoną w soku jabłkowym. Idealnie komponowały się z nią suszone śliwki i żurawina, które stanowiły owocowy dodatek. Całości dopełniał sos śliwkowy – relacjonuje Karolina Filipowicz, jedna z laureatek. - Na przystawkę mięsną przygotowaliśmy roladę z kurczakiem. Jego smak podkreśliliśmy przy pomocy szpinaku i sera fety. Roladę zawinęliśmy w omlet serowy. Zaproponowaliśmy ją wraz z dipem chrzanowym. Jeśli chodzi o przystawkę jarską zrobiliśmy warstwową sałatkę na bazie krakersów – opowiadają Artur Farbowaniec i Piotr Jarosz. Na wielkanocnym stole nie mogło również zabraknąć czegoś słodkiego. - Wybierając nasze menu staraliśmy się być oryginalni. Szukaliśmy połączenia tradycji z czymś nowym, dlatego na deser przygotowałam babkę z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego z dodatkiem szpinaku. Babka polana była lukrem z limonką – dodaje Weronika Jantosz. Jak podkreśla młodzież, największą nagrodą dla nich były słowa uznania jury, któremu przewodniczyła Sekretarz Powiatu Ewa Tabisz. Na miejscu drugim z różnicą zaledwie dwóch punktów znalazła się grupa trzecia (210 pkt). Na trzeciej lokacie uplasowała się grupa druga (197 pkt.), zaś na czwartej grupa pierwsza (180 pkt.).

Dużą inwencję twórczą i zaangażowanie uczestników podkreśliła Joanna Wojnicka, która wraz z Agnieszką Wójcik i Moniką Galej-Rodzinką koordynowały pracę młodzieży. - Uczniowie sami szukali receptur, modyfikowali je i testowali na zajęciach praktycznych. Dołożyli też wszelkich starań, aby dekoracja potraw była na najwyższym poziomie. Naprawdę bardzo twórczo podeszli do tematu i w rezultacie świetnie się zaprezentowali. Gastronomia się rozwija. W mediach zauważamy coraz więcej programów kulinarnych. Myślę, że nasza młodzież również zdaje sobie sprawę, że uczone w naszej szkole zawody to profesje z przyszłością. Ich zaangażowanie widać na praktykach zawodowych, które odbywają w renomowanych hotelach, takich jak Arłamów, Bristol czy Hotel Grand w Rzeszowie. Ich dyrekcja i właściciele są z nich bardzo zadowoleni. Najlepszym tego dowodem są propozycje pracy w okresie wakacji, jakie składają naszym uczniom – podsumowuje Joanna Wojnicka.