szachy - golcowaW dniach 3 i 4 listopada odbyły się eliminacje rejonowe w szachach drużynowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady. W pierwszym dniu, w Szkole Podstawowej Nr 1 w Brzozowie o awans do finału wojewódzkiego rywalizowali uczniowie szkół podstawowych. W zawodach wystartowało siedem drużyn: SP Stara Wieś, SP Ropienka, SP Nr 2 Sanok, SP Zagórz, SP Lesko, SP Bóbrka oraz gospodarze - SP Nr 1 Brzozów. Zawody przebiegały pod dyktando szkół z terenu naszego powiatu, które zgodnie wygrywały swoje partie. O końcowym zwycięstwie zadecydowała ostatnia runda, w której to zmierzyły się drużyny Starej Wsi i Brzozowa. Partia zakończyła się remisem, co spowodowało, że to przyjezdni, mający lepszy bilans małych punktów zwyciężyli w turnieju. Drugie miejsce zajęła drużyna gospodarzy, a trzecie - drużyna SP w Bóbrce.

Najlepszymi na poszczególnych szachownicach okazali się: Szymon Tomkiewicz, Jakub Tomkiewicz, Dawid Tomkiewicz (wszyscy SP Stara Wieś) oraz Maja Mazurek (SP Nr 1 Brzozów).

Dzień później, zawody w kategorii gimnazjów odbyły się w Zespole Szkół w Golcowej. Oprócz gospodarzy w turnieju wystąpiły drużyny gimnazjów z: Tarnawy Dolnej, Sanoka Nr 3, Ustrzyk Dolnych Nr 2, Bóbrki, Uherzec Mineralnych i Brzozowa Nr 1. Zawody były popisem ekipy z Sanoka, która wygrała wszystkie partie. Ciekawa była z kolei rywalizacja o miejsce drugie – miejsce premiowane awansem do finału wojewódzkiego. Ostatecznie minimalnie lepszymi okazali się gospodarze, a drużyna z Tarnawy Dolnej musiała zadowolić się miejscem trzecim.
W klasyfikacji indywidualnej na szachownicach zwyciężyli: Michał Baran, Jan Zając, Adam Wrona (wszyscy Gimnazjum Nr 3 Sanok) oraz Anna Krzysztyńska (Gimnazjum Nr 1 Brzozów).
Po zakończonych zawodach drużyny uhonorowano dyplomami i pucharami, a najlepsi zawodnicy otrzymali również pamiątkowe medale.
Po dwudniowych zmaganiach drużyny ze szkół podstawowych ze Starej Wsi i Brzozowa oraz gimnazjaliści z Golcowej awans do finałów wojewódzkich.

* * * * *

W zawodach rejonowych reprezentanci naszego powiatu wystąpili po wcześniejszych eliminacjach powiatowych, które w październiku odbyły się w Brzozowie i Golcowej. W zawodach szkół podstawowych udział wzięło pięć drużyn, w tym po raz pierwszy od dłuższego czasu ekipy z Górek i Jasienicy Rosielnej. Z kolei w kategorii gimnazjów wystąpiło tylko cztery drużyny, w tym debiutujący zespół z Domaradza.szachy - golcowa 2