szachy - finał wojewódzkiZ udziałem 12 najlepszych drużyn z Podkarpacia odbył się w Finał Wojewódzki Licealiady w szachach drużynowych, który 7 grudnia br. rozegrany został w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brzozowie. W turnieju oprócz gospodarzy udział wzięły najlepsze drużyny wyłonione z wcześniejszych eliminacji gminnych, powiatowych i rejonowych. Były to zespoły: ZSP Nr 2 Stalowa Wola, LO Nisko, I LO Dębica, ZSA-T Ropczyce, ZSP Nr 5 Krosno, ZST Strzyżów, I LO Sanok, ZSMech. Rzeszów, ZS Sokołów Małopolski, ZS Lubaczów i I LO Jarosław.

Zawody, na które składało się jedenaście rund dobrze rozpoczęli gospodarze, którzy uchodzili za jednego z pretendentów do medali. W pierwszych trzech rundach odnieśli trzy zwycięstwa. Później jednak już tak dobrze nie było. Kolejne dwie rundy to remisy z niżej notowanymi rywalami i po pięciu rundach miejscowi zajmowali trzecie miejsce. W kolejnej potyczce jeszcze udało się wygrać, jednak już w następnej przyszła porażka z ZSMech. Rzeszów i sytuacja w turniejowej tabeli znacznie się pogorszyła. Po rundzie siódmej brzozowscy licealiści zajmowali miejsce czwarte. Przed nimi plasowały mające bardziej wyrównane składy ekipy z Rzeszowa, Krosna i Niska. Mimo zwycięstw w kolejnych trzech pojedynkach sytuacja gospodarzy przed ostatnią rundą nie uległa poprawie. Nadal zajmowali miejsce tuż za podium i by realnie myśleć o medalu musieli wygrać w decydującej partii z prowadzącą ekipą z Niska. Niestety gospodarze nie sprostali przeciwnikowi przegrywając 1 – 3, co ostatecznie dało rywalom triumf w całym turnieju, a dla miejscowych oznaczało pozycję czwartą. Miejsce drugie przypadło drużynie z Krosna, która minimalnie wyprzedziła zespół z Rzeszowa.

Po zakończonych zawodach drużyny otrzymały dyplomy, a trzy najlepsze medale i puchary ufundowane przez Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie. Dodatkowo najlepsi zawodnicy otrzymali dyplomy za wygranie rywalizacji na poszczególnych szachownicach. Byli nimi: Aleksandra Kozubal (ZSO Brzozów) – I szachownica, Aleksander Materniak (I LO Sanok) – II szachownica, Anna Trybowska – III szachownica i Barbara Trybowska – IV szachownica (oboje LO Nisko). Nagrody wręczali Zygmunt Błaż – Starosta Brzozowski oraz Dorota Kamińska – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brzozowie. Starosta w krótkim przemówieniu złożył gratulacje wszystkim uczestnikom oraz życzył kolejnych sukcesów zarówno na niwie sportowej jak i edukacyjnej. Ceremonię zakończenia prowadził obecny na turnieju Jacek Bigus – Prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie.

Najlepsze drużyny grały w składach:

LO Nisko: Piotr Butryn, Dawid Cichoń, Anna Trybowska, Barbara Trybowska.

ZSP Nr 5 Krosno: Mateusz Kustroń, Adrian Chodorowski, Damian Krówka, Anna Winter.

ZSMech. Rzeszów: Dawid Szewczyk, Damian Burek, Sebastian Miazga, Urszula Jakubowska.

ZSO Brzozów: Aleksandra Kozubal, Szymon Jamrugiewicz, Piotr Żak, Zuzanna Jurkiewicz.

Zawody sędziowali Kazimierz Kozubal i Wojciech Kozubal.

fot. ry-sa.pl