Dwudziestu trzech młodych wokalistów z powiatu brzozowskiego uczestniczyło w dwudniowych warsztatach muzycznych „Twórczy Brzozów”, które odbyły się pod koniec września w Galerii na Strychu Brzozowskiego Domu Kultury.

warsztaty

Prowadzącym warsztaty był Łukasz Sabat, który jest wokalistą i multiinstrumentalistą. Gra także na duduku, saksofonie altowym, hulusi, sopiłce basowej i na wielu podobnych instrumentach z rodziny dętych. Dodatkowo zajmuje się on również elektroniką i live samplingiem. Jest autorem bądź współautorem wielu oryginalnych projektów muzycznych stanowiących połączenie jazzu, popu, etno i elektroniki z wplecionymi tekstami autorskimi, a także znanych poetów polskich, takich jak: Janusz Szuber, Miron Białoszewski czy Konstanty Ildefons Gałczyński. - Warsztaty muzyczne „Twórczy Brzozów” odróżniały się od innych przede wszystkim tym, że były one jak sama ich nazwa mówi twórcze, energetyczne i kreatywne. Prowadzone przez naszego moderatora Łukasza Sabata w sposób pomysłowy i ciekawy. Uczestnicy warsztatów podczas zajęć nie odtwarzali utworów już wcześniej przez kogoś napisanych czy też zaśpiewanych, tylko pracowali nad dźwiękami i tekstem swobodnie, poruszając swoją wyobraźnię. Było to połączenie pracy twórczej z pracą przy nagrywaniu utworów – podkreśliła organizatorka warsztatów Magdalena Korona.

warsztaty 3

Podczas dwudniowych warsztatów powstawały nowe teksty i aranżacje muzyczne ułożone przez uczestników odpowiednio wspieranych i ukierunkowywanych przez prowadzącego zajęcia, moderatora Łukasza Sabata. Był to wymierny efekt zaangażowania i zainteresowania warsztatowiczów. - Uczestnicy pracowali w dobranych przez siebie grupach. Tworzyli i pisali samodzielnie teksty do swoich utworów. Prowadzący w specjalnym programie odsłuchiwał wykonania, służył pomocą i razem z warsztatowiczami nanosił poprawki. Młodzi artyści dowiedzieli się, jak w warunkach domowych, na początku, ale i w trakcie swojej przygody z muzyką, można sobie doskonale radzić z własnymi nagraniami, kompozycjami muzycznymi i wokalnymi – dodała M. Korona.

warsztaty 2

Przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą i organizatorem było Stowarzyszenie Przestrzeń Twórcza mogło odbyć się dzięki środkom finansowym udzielonym z Powiatu Brzozowskiego. – Dziękujemy także Brzozowskiemu Domowi Kultury za udostępnienie Galerii na Strychu. Jesteśmy wdzięczni Damianowi Wojtowiczowi za okazaną pomoc techniczną, logistyczną i organizacyjną. Pozdrawiamy naszego gościa, Aleksandrę Telesz - instruktorkę wokalu Ogniska Muzycznego w BDK. Dziękujemy także Laurze Starowiejskiej z Karpackiego Klastra Ekonomii Społecznej za możliwość pokazania działalności naszego Stowarzyszenia w spocie promocyjnym, nagranym podczas warsztatów – powiedziała w imieniu organizatorów M. Korona.

Autor zdjęć: Damian Wojtowicz

warsztaty4