DSC 9461

Droga długa i waleczna, okupiona poświęceniem i spowita miłością do Ojczyzny – tak młodzież przedstawiała temat przewodni Powiatowego Konkursu Plastycznego „Drogi do Niepodległej”, zorganizowanego przez Zespół Szkół Budowlanych im. T. Kościuszki w Brzozowie. Ta cenna inicjatywa, nad którą patronat honorowy objął Starosta Brzozowski, wpisywała się w kanon obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na konkurs wpłynęło 48 pięknych, sugestywnych prac. Ich autorzy wykazali się dużą wrażliwością i historyczną wiedzą, pokazując wydarzenia, postaci oraz symbole, które miały szczególne znaczenie na drogach prowadzących do niepodległości. - Żyjemy w bardzo szczególnym momencie historycznym – roku jubileuszowym, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej małej Ojczyźnie, na ziemi brzozowskiej pojawiło się wiele pięknych inicjatyw z tej okazji. Jedną z nich było odsłonięcie 3 września 2018 roku w Brzozowie pomnika wielkiego Polaka Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten charyzmatyczny przywódca, konsekwentny w dążeniu do celu, potrafiący porwać za sobą obywateli słusznie jest uznawany za ojca niepodległości naszego państwa. Ideą podsumowanego dziś konkursu było właśnie zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania się narodową historią, do twórczych poszukiwań i odkrywania artystycznych pasji. Myślę, że cel ten został osiągnięty – mówił Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Tomasz Kaczkowski. - Nadesłane prace nie tylko informowały za pomocą słów i obrazów. Niekiedy przy pomocy jednego znaku – poprzez jego celność i wielowymiarowość – dawały przesłanie zapadające w pamięć, poruszające, niepozostawiające odbiorcy obojętnym. Widać było, że młodzież zagłębiła się w temat konkursu, „przeżywając” go na swój sposób. Udało im się oddać monumentalny charakter tamtych wydarzeń – podkreśliła Magdalena Pilawska, Naczelnik Wydziału Oświaty, Rozwoju Regionalnego i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Brzozowie. W konkursie wyłoniono trzy równorzędne I miejsca w kategorii klas gimnazjalnych i ósmych szkół podstawowych. Otrzymali je: Katarzyna Magusiak (SP we Wzdowie), Kinga Fiołek (ZS w Bliznem) i Zuzanna Stachura (SP w Grabownicy). Ponadto w tej kategorii przyznane zostały wyróżnienia dla Kamila Lewtaka (SP w Haczowie) oraz Katarzyny Bryniarskiej (SP w Haczowie).

DSC 9463

W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce otrzymała praca Izabeli Jakiel (ZSB w Brzozowie). W myśl idei, że brzozowska „budowlanka” kształci młodych ludzi, którzy w przyszłości będą budowali Ojczyznę w sensie dosłownym, rozstrzygnięte zostały etapy szkolne konkursów budowlanych. Wiedzą i umiejętnościami na szczeblu szkolnym Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” wyróżnili się Kacper Wolan, Krzysztof Rogoz, Maciej Krzysztyński (kwalifikacja B05), Damian Bek, Patryk Gazdowicz, Jakub Dereń (kwalifikacja B06) oraz Michał Rzepka, Daniel Koczarga i Kacper Kufel (kwalifikacja B07). Dyplom otrzymała również uczennica klasy III F Gabriela Piwowar, jedyna dziewczyna, która od czasu wznowienia konkursu wystartowała w szkolnych eliminacjach. Ponadto na szczeblu szkolnym „Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych” najlepsi okazali się: I miejsce Maciej Rachwał, II miejsce Patryk Janusz, III miejsce Piotr Rzepka.

Gościem honorowym uroczystego podsumowania, które miało miejsce 7 grudnia br., był Zygmunt Błaż - były Starosta Brzozowski, Radny Rady Powiatu w Brzozowie obecnej kadencji. Spotkanie zakończył wykład doktora Krzysztofa Hajduka na temat pierwszych dni wolności w powiecie brzozowskim.