A88A5392Piotr Żak, uczeń III klasy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brzozowie nagrodzony został przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Wyróżnienie najzdolniejszej młodzieży z całego regionu było jednym z punktów tegorocznych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, które miały miejsce 24 maja br. w Rzeszowie.
Dzień Samorządu Terytorialnego jest upamiętnieniem pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Polacy wybrali wtedy swych przedstawicieli do rad gmin i miast. - Bez zbytniej przesady można powiedzieć, że samorząd terytorialny jest jednym z najlepszych wynalazków demokracji, oczywiście z pewnością nie jest doskonały i ma wady, ale to właśnie samorząd jest kluczem do sukcesów Polski i regionów – podkreślał podczas uroczystości Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Z tej okazji przyznano wiele okolicznościowych odznaczeń i wyróżnień dla najlepszych samorządowców oraz uzdolnionej młodzieży. W tym roku nagroda trafiła do 25 uczniów. W tym gronie znalazł się Piotr Żak, reprezentujący brzozowski „ogólniak”.
Piotr od wielu lat osiąga sukcesy w konkursach z zakresu przedmiotów ścisłych. W bieżącym roku szkolnym do jego najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć: tytuł laureata III stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy indeks AGH” z fizyki (zapewniając sobie tym samym przyjęcie na wybrany przez siebie kierunek studiów na tej uczelni), tytuł finalisty Matematycznego Konkursu im. Prof. J. Marszała w Łańcucie, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” 2018, tytuł dwukrotnego finalisty Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. F. Leji oraz uczestnictwo w II etapie Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki.