chóry 5

Przegląd Chórów Parafialnych w Bliznem

Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział: „Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie. Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera ogromny wpływ”. Takich właśnie wrażeń, zarówno duchowych jak i emocjonalnych dostarczyła muzyka uczestnikom Przeglądu Chórów Parafialnych w Bliznem, który odbył się 9 czerwca br.

chóry 1

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Pełnej Łaski w Bliznem. Następnie swój repertuar zaprezentowali chórzyści z Brzozowa, Przysietnicy, Orzechówki i gospodarze spotkania, członkowie Chóru „Sonata” z Bliznego. - Pieśń religijna towarzyszy nam wszystkim podczas różnych uroczystości kościelnych. Rozwinął się także cały cykl pieśni pielgrzymkowych, oazowych. Dzisiaj wysłuchamy pieśni chóralnych. Zawsze jestem pełen podziwu dla chórów, ponieważ słuchając musimy wyłapać poszczególne głosy. Jest to sztuka, żeby w tak dużej grupie osób, każdy zaśpiewał w dobrej tonacji, barwie i aby to ładnie brzmiało w całości. Wymaga to dużej pracy i poświęcenia czasu. Dlatego podziwiamy was drodzy chórzyści, że spotykacie się chętnie, aby ćwiczyć, by później pokazać to piękno muzyki czy śpiewu kościelnego – podkreślił Proboszcz Parafii w Bliznem ks. Marek Grzebień witając uczestników przeglądu.

chóry 3

Inicjatorem i pomysłodawcą organizowania koncertów w Bliznem, które wpisały się już na stałe w kalendarz parafialny jest Prezes Chóru Sonata Janusz Data. – Naszym celem jest integrowanie różnych środowisk. Śpiew jednoczy i buduje parafialne wspólnoty, szczególnie wśród młodych. Poprzez organizację przeglądów chcemy nawiązać współpracę pomiędzy chórami, która układa nam się bardzo dobrze. Podczas takich występów spędzamy mile i przyjemnie czas. Dzielimy się swoimi umiejętnościami i wymieniamy drogocennymi wskazówkami – powiedział J. Data. Miniona niedziela kończyła okres liturgiczny świąt wielkanocnych stąd  Przegląd Chórów Parafialnych w Bliznem obfitował w pieśni o tematyce wielkanocnej. - W ciągu roku jest bardzo mało takich przeglądów chórów. Jeśli już takie są organizowane, to wyśpiewywane są wtedy zwykle kolędy, pieśni maryjne lub pasyjne. W tym roku tak się poskładało, że dzisiaj obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego dlatego i repertuar przeglądu dotyczył Świąt Wielkiej Nocy – dodał Prezes J. Data.

chóry 4

Na zakończenie uroczystości wszystkie chóry wspólnie wykonały hymn Gaude Mater Polonia. Publiczność dziękując artystom, za trud przygotowań i poświęcony czas, a także za serce włożone w śpiew nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

chóry 6Patronat honorowy nad Przeglądem Chórów Parafialnych objął Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd i Wójt Gminy Jasienica Rosielna Urszula Brzuszek. Wręczyli oni na ręce dyrygentów poszczególnych chórów: Damiana Kuligi, Piotra Buczka, Macieja Kuśnierczyka i Iwony Stryczniewicz pamiątkowe statuetki oraz dyplomy. - Gratuluję wszystkim chórzystom, dyrygentom. Dziękuję za to, że jesteście, że macie pasję i chęć, by jej się poświęcać. Bez was nie byłoby tak pięknych opraw uroczystości. Niezmiernie mi miło, że mogłem uczestniczyć w tym przeglądzie i wspólnym przeżywaniu duchowym, a wszystko to na chwałę Bożą. Św. Augustyn napisał, że „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. Czy można dobitniej i precyzyjniej dowartościować wagę muzyki i śpiewu w kościele? Dbajmy o ten wielki i bogaty skarbiec, przekazany nam przez poprzednie pokolenia, nie zatraćmy go – powiedział Starosta Zdzisław Szmyd.

chóry 2

W uroczystości wzięli także udział m.in.: Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie Henryk Kozik, Przewodniczący Rady Gminy Jasienica Rosielna Stanisław Pająk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy Rosielnej Jan Winarski, a także księża parafii rzymskokatolickiej w Bliznem, mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Przegląd Chórów Parafialnych został dofinansowany ze środków Powiatu Brzozowskiego i Gminy Jasienica Rosielna.