idm4

Tytułowe hasło to motyw przewodni tegorocznej XV edycji Ignacjańskich Dni Młodzieży zorganizowanych w Starej Wsi. Tym razem uczestniczyło w nich prawie 400 młodych ludzi z jezuickich ośrodków rozsianych po Polsce.

Tradycyjnie IDM-y rozpoczęto rekolekcjami. Młodzież rozmieszczono w czterech ośrodkach według stopnia formacji w MAGIS: w Grabownicy Starzeńskiej, Przysietnicy, Brzozowie, starowiejskiej willi i Golcowej. - Hasło przewodnie nawiązuje do ewangelicznej sceny podczas której Pan Jezus przyszedł w odwiedziny do Marii i Marty. Podsumowując znanym nam dialog można powiedzieć, że jedna osoba pracuje więcej, podczas gdy druga jedynie siedzi i słucha. Pan Jezus zwrócił jednak Marcie uwagę, by sama również usiadła przy nim, bo przecież tak niewiele potrzeba, by uzyskać wiele w życiu. Scena ta, była dla nas inspiracją do tego, by przekazać młodym, że do szczęścia wcale nie trzeba być stale w centrum uwagi, ciągle biegać za tym, by mieć wszystko najlepsze – najnowocześniejszy telefon, super komputer, rower czy najwięcej znajomych. Można być tak jak Maria, która usiadła i po prostu słuchała. Myślę, że IDM-y świetnie wpisują się w wymowę tej sceny, gdyż stwarzane są tu możliwości nie tylko do tego, by młodzi poznali samych siebie i Boga, ale też mają możliwość odkrywania swoich talentów, rozwijania zainteresowań oraz poznawania swoich rówieśników z różnych regionów naszego kraju – wyjaśniał o. Krzysztof Jeleń SJ – Dyrektor XV Ignacjańskich Dni Młodzieży.

idm1

Tegorocznym logo IDM-ów była łódka z dwoma wiosłami. To symbol życiowej równowagi – z jednej strony jest aktywność życiowa, rozwijanie pasji, zainteresowań, przyjaźni i znajomości, a z drugiej – możliwość zatrzymania się i posłuchania tego co podpowiada serce i Bóg. Tak też skonstruowane są spotkania IDM-owe. Oprócz możliwości duchowego spotkania z Bogiem, młodzież ma możliwość rozwijania swoich pasji. Z myślą o tym, młodzi ludzie mogli wybierać spośród 32 rodzajów warsztatów, wśród których były zarówno sportowe, artystyczne, taneczne, rycerskie, łucznicze, filmowe, barmańskie, kulinarne, językowe, związane z wizażem i pielęgnacją urody, motywacją, duchowością, czy też szeroko pojętą psychologią. Niemałą niespodzianką dla młodzieży był występ zespołu „Graboszczanie” z Grabownicy Starzeńskiej. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu. Jak co roku zorganizowano również konkurs filmowy. Tym razem młodzież miała za zadanie przygotować musical bądź cover piosenki, związany z hasłem przewodnim. Konkursowe jury najwyżej oceniło film przygotowany przez wspólnotę z Kłodzka. – Formuła IDM-ów ewaluowała na przestrzeni tych 15 lat. Od początku proponowane były warsztaty, a do nich w różnych latach proponowano zróżnicowany program, który zmienialiśmy stricte pod potrzeby młodych. Oni mają się tutaj czuć dobrze. Na przestrzeni lat zmieniła się też sama infrastruktura, bo zaczynaliśmy od remizy i kuchni polowej, a teraz mamy namioty, piękną scenę z telebimem, profesjonalną obsługą i catering. Te wszystkie pozytywne zmiany nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego szczególnie od władz lokalnych. Chciałbym tutaj podziękować panu Staroście Brzozowskiemu Zdzisławowi Szmydowi oraz panu Burmistrzowi Brzozowa Szymonowi Stapińskiemu za życzliwość i wsparcie wszelkiego rodzaju – mówił o. Krzysztof Jeleń SJ.

Na zakończenie IDM-ów na scenie zaprezentował się zespół Exodus, wybrany w głosowaniu przez młodzież. – To już moje trzecie IDM-y i całą odpowiedzialnością mogą stwierdzić, że było super i bardzo mi się podobało. Byłam na warsztatach z linorytu i jestem z nich ogromnie zadowolona. Mieliśmy na nich jakieś nakierowanie ze strony warsztatowca, ale była możliwość, aby coś stworzyć samodzielnie i pokazać swoją kreatywność. Bardzo lubię rysować, tworzyć postacie, komiksy. Linoryt nie jest tak do końca w fazie moich zainteresowań, ale wybrałam go, by móc się rozwijać również w innych formach sztuki – podsumowała Anna z Opola, jedna z uczestniczek IDM-ów.

Elżbieta Boroń