Pojemnik w kształcie serca z przeznaczeniem na plastikowe nakrętki ustawiono przy parkingu I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie. Celem przedsięwzięcia jest nie tylko dbałość o segregację odpadów, ale przede wszystkim  pomoc dla potrzebujących. Dochód ze sprzedaży nakrętek bowiem przekazywany będzie  na rzecz osób chorych z powiatu brzozowskiego.

srce na nakrętkiInicjatywę sfinansowano ze środków powiatu brzozowskiego, zaś montażu dokonała młodzież przy wsparciu nauczycieli zawodu z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzozowie w ramach zajęć praktycznych. - Pamiętajmy, że zapełniając serce nakrętkami wypełniamy radością i nadzieją wiele serc, które oczekują pomocy. Zbierając nakrętki dbamy również o środowisko naturalne i promujemy właściwą postawę ekologiczną. W ten sposób zmniejszamy ilość śmieci na wysypiskach oraz zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania plastików na rzecz wykorzystania surowców wtórnych z odpadów. Jako rodzice dajemy dobry przykład dzieciom i już od najmłodszych lat uczymy nasze pociechy segregacji. Zachęcam wszystkich do zbiórki i niesienia pomocy potrzebującym. Zadbajmy wspólnie o to, by nasze „nakrętkowe serce” biło mocno i szybko się zapełniało – podkreślił Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd.

Plastikowe nakrętki skupowane są przez firmy czy fundacje, które poddają je recyklingowi, a pieniądze wypłacają na cele charytatywne. By osiągnąć efekt, potrzeba tysięcy kilogramów. Zachęcamy lokalną społeczność do współpracy i zbierania plastikowych nakrętek. Serce to symbol miłości, dobroci i wielkoduszności. Każda plastikowa nakrętka wrzucona do serduszka, to mała kropelka umożliwiająca darmową rehabilitację potrzebującym, czy zakup sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Pamiętajmy, kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.

montaż sercaDo pojemnika należy wrzucać nakrętki z plastikowych butelek, między innymi po nabiale, sokach w kartonie, kosmetykach, płynach do prania, płukania, a także różnych środkach chemicznych i przemysłowych. Jeżeli posiadają tekturowe, plastikowe lub metalowe elementy należy je wcześniej oczyścić. Nakrętki nie mogą mieć też etykiet czy cen. Ważne, by do pojemnika nie wrzucać innych przedmiotów.

„Nakrętkowe serca” w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. W samym powiecie brzozowskim stanęły dotychczas przy Urzędzie Gminy w Nozdrzcu, Szkole Podstawowej w Niebocku i Dydni.