weterynarz

W związku z aktualną sytuacją epizootyczną dotyczącą afrykańskiego pomoru świń (ASF) związaną z pojawieniem się nowych ognisk tej choroby u świń oraz przypadków u dzików, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzozowie zwraca się z prośbą podjęcia działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby na terenie powiatu brzozowskiego. Analiza czynników ryzyka wskazuje, że to właśnie czynnik ludzki jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych wektorów szerzenia się ASF dotyczy to w szczególności zakażonej wirusem żywności oraz zwiększonym ruchem turystycznym.

W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii apeluje o wyrzucanie resztek jedzenia wyłącznie do zamykanych pojemników na śmieci. Informuje również, że:
- afrykański pomór świń (ASF) stwierdzono: w Rosji, Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce;
- choroba stanowi zagrożenie dla milionów świń i dzików oraz powoduje olbrzymie straty ekologiczne;
- afrykański pomór świń, który nie jest groźny dla ludzi, może być przenoszony przez żywność.

Rober Kilar
Powiatowy Lekarz Weterynarii