W nawiązaniu do poprzedniego artykułu na temat suszy niezwykle ważnym tematem jest kwestia rozsądnego gospodarowania wodą w życiu codziennym. Celem niniejszego artykułu jest zapoznanie Szanownego Czytelnika z wybranymi sposobami na oszczędność wody w gospodarstwie domowym.

3.1Problem nadmiernego zużycia (wprost – marnotrawienia) wody wraz z jego negatywnymi konsekwencjami społeczno – gospodarczymi został omówiony we wcześniejszych artykułach. Zmniejszenie zużycia wody oprócz oczywistych korzyści ekologicznych czy społecznych ma również realne przełożenie na budżet domowy, ponieważ przyczynia się do obniżenia rachunków za gospodarowanie usługami wodno – kanalizacyjnymi. Dlatego też ważnym jest stosowanie poniższych, wybranych zasad postępowania w życiu codziennym.

Warto również podkreślić, że zastosowanie poniższych zaleceń nie jest uciążliwe ani uwłaczające godności człowieka.

3.2Rzetelna edukacja jest pierwszym i podstawowym krokiem w wyrabianiu dobrych nawyków. Prawidłowe zachowania w kwestii gospodarowania zasobami naturalnymi powinny być wpajane dzieciom i młodzieży od najwcześniejszych etapów życia w myśl zasady czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

3.3Szybki prysznic zamiast długich kąpieli w wannie niewątpliwie znacznie przyczynia się do zaoszczędzenia wody. W zależności od pojemności wanny, na jedną kąpiel przeznaczamy ok. 90 – 150 l wody. Trwający 5 minut prysznic to „wydatek” rzędu ok. 30 – 50 l wody. Warto w tym miejscu dodać, że oprócz kosztu samej wody musimy ponieść także koszt podgrzania wody (energia elektryczna lub gaz ziemny). Wybór szybkiego prysznicu zamiast kąpieli w wannie przyczynia się do obniżenia kosztów samej wody, a także energii elektrycznej czy gazu.

Zakręcenie kranu podczas mycia zębów czy golenia to kolejny ze sposobów na oszczędność wody. Czas szczotkowania zębów według rekomendacji stomatologów powinien wynosić co najmniej 3 minuty. W zależności od baterii oraz ciśnienia w instalacji przez ten czas bezpowrotnie możemy stracić średnio 20 l wody (a zęby należy szczotkować rano i wieczorem).

3.4Zastosowanie spłuczki 3/6 l pozwala nam kontrolować ilość wypuszczanej w toalecie wody. Warto zastosować to rozwiązanie, ponieważ nie zawsze po skorzystaniu z toalety potrzebujemy jej pełnej wydajności. W tym miejscu warto zwrócić także uwagę na fakt, iż starszego typu spłuczki potrafiły jednorazowo wypuścić aż 15 l wody.

Pralka jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Warto przy jej zakupie zwrócić uwagę na parametry energooszczędne. Nowe modele oprócz oszczędności energii elektrycznej oferują także systemu pozwalające ograniczyć zużycie wody. Na rynku występują modele wyposażone w funkcję „eco” a także urządzenia z wbudowaną wagą, co pozwala dopasować pobór wody adekwatny do ilości wsadu. Jeżeli w najbliższej perspektywie nie mamy w planach wymiany pralki to starajmy się w miarę możliwości ograniczyć ilość cykli prania np. poprzez pełniejsze uzupełnianie urządzenia.

3.5Naprawa wadliwej instalacji bądź wymiana uszczelek w urządzeniach również zmniejsza zużycie wody.

W przypadku uszkodzonej rurki w instalacji wodnej oprócz utraty wody mamy również do czynienia z ryzykiem uszkodzenia mieszkania poprzez zalanie mieszkania czy koniecznością remontu w przypadku pęknięcia rurki w ścianie budynku.

Zmywarka jest coraz częstszym urządzeniem w naszych kuchniach. Producenci zmywarek przekonują, że zastosowanie tego typu urządzeń pozwala na realne oszczędności ilości zużytej wody. Przy tradycyjnym zmywaniu takiej samej ilości naczyń zużywamy aż 5 razy tyle wody w porównaniu do mycia w zmywarce. Warto zatem przemyśleć wyposażenie naszych kuchni w tego typu urządzenie.

3.7Perlator do baterii kuchennej/łazienkowej/umywalkowej jest to rodzaj specjalnej końcówki zakładanej na wylewkę zbudowany z sitka o niewielkich oczkach. Zadaniem tego urządzenia jest napowietrzanie wypływającej z baterii wody, dzięki czemu jesteśmy w stanie efektywniej z niej korzystać. Na rynku występują różne jego modele pozwalające zaoszczędzić od 15% do nawet 60% używanej wody.

3.8Zwracanie uwagi na marnowanie wody zostało uwzględnione jako ostatnia wskazówka do oszczędności wody. Nie wahajmy się w grzeczny sposób zwrócić uwagę jeżeli widzimy, że ktoś źle korzysta z tego życiodajnego płynu. Taka obywatelska „kontrola” jest dopełnieniem pierwszej zasady, na którą zwrócono uwagę w tym artykule. Kulturalne zwrócenie uwagi może mieć bowiem aspekt edukacyjny.

Analiza powyższych zasad może przyprowadzić Szanownego Czytelnika do wniosku, że pozwalają one na minimalne oszczędności wody stanowiąc „kroplę w morzu” zapotrzebowania na ten bezcenny dar. Jednakże jeżeli poddać analizie tą kwestię w oparciu o efekt skali to liczby mogą robić wrażenie. Weźmy przykład rodziny złożonej z czterech osób. Zakładając, że przy stosowaniu chociażby części z powyższych zasad zużycie wody w przeliczeniu na osobę spadnie dziennie o 20 l, w skali dnia otrzymamy oszczędność na poziomie 80 l, w skali miesiąca będzie to 2 400 litrów a w skali roku … około 29 200 l wody. Należy wziąć pod uwagę, że zmniejszenie zużycia o 20 l dziennie przez osobę przy zastosowaniu powyższych wskazań jest w zasięgu każdego z nas, natomiast każdy następny litr dziennie zwiększa tą liczbę o 1 460 l w skali roku. Wobec powyższego warto przemyśleć stosowanie zasad oszczędności wody.