Sowiński krakówW dniach od 29 czerwca do 8 lipca 2018 roku w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Europy Szkół w szachach klasycznych. W turnieju wzięło udział 324 uczniów, w tym czołówka szachistów z Polski oraz Europy. W turnieju zadebiutował również Paweł Sowiński z Humnisk reprezentujący Szkołę Podstawową Nr 2, który jako najmłodszy zagrał w kategorii do 9 lat. Grupa ta była najmocniej obsadzona, bo liczyła aż 52 zawodników, w tym 28 z Polski. Dodatkowo wystąpiło w niej 4 zawodników z tytułem CM (mistrzów międzynarodowych), co jeszcze bardziej podkreślało siłę tej kategorii.

Nasz zawodnik po zdobyciu 6 punktów zajął bardzo wysokie V miejsce. Pawełek pokonał m.in. 2 zawodników z tytułem CM i uzyskał najlepszy wynik wśród Polaków. Nabrane doświadczenie podczas tak prestiżowego turnieju,  możliwość grania w jednej grupie z mistrzami swoich krajów, podniesienie swojej siły gry (FIDE) oraz wiele innych walorów z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju młodego zawodnika.

Udział w Mistrzostwach nie byłoby możliwy bez wsparcia finansowego, jakiego udzielił Burmistrz Brzozowa Józef Rzepka oraz Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż za co serdecznie dziękują zawodnik jak i jego rodzice.

Podziękowania należą się również Danielowi Kopczykowi, który od grudnia 2017 roku jest trenerem Pawełka przygotowując go do wyjazdu na  Mistrzostwa Świata w szachach klasycznych do Hiszpanii, które odbędą się w listopadzie 2018r.

fot. Łukasz Sowiński