Czysta rzeka

Strażacy z OSP w Hłudnie sprzątali rzekę Baryczkę przepływającą przez tę miejscowość, zaś całą operację realizowano w sobotę 1 kwietnia br. w ramach ogólnopolskiej akcji Czysta Rzeka.

Oprócz 15 druhów z jednostki, w przedsięwzięciu uczestniczyli między innymi: Zdzisław Szmyd – Starosta Brzozowski, Wiesław Marchel – Dyrektor Zarządu Powiatu w Brzozowie, Marek Owsiany – Prezes Koła Wędkarskiego „Brzana” w Nozdrzcu. – Nazbieraliśmy około 70 worków z plastikiem, około 60 worków ze szkłem, wynieśliśmy opony samochodowe, a nawet sedes. Tak wygląda sytuacja na polskich rzekach, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. To fakty niezwykle niepokojące, zagrażające środowisku, fatalnie wpływające na naturę. Musimy robić wszystko, żeby odwracać tendencje, uwrażliwiać ludzi na przyrodę, zachęcać do działań proekologicznych. Czysty ekosystem, harmonia w nim panująca, to przyszłość naszych dzieci i wnuków, jakość ich życia oraz zdrowia. Pamiętajmy o tym zanim wyrzucimy śmieci na przykład do rzeki – zaapelował Adam Toczek – Prezes OSP w Hłudnie.

Operacja Czysta Rzeka to pierwsza w historii akcja społecznego sprzątania rzek i okolic oraz innych terenów zielonych. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania terenów przyrodniczych wokół nas, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. - Od początku nasze główne działania odbywają się wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, więc śmieci można łatwo zauważyć i posprzątać. Od 2 lat organizujemy też letnią edycję, polegającą na sprzątaniu rzek z poziomu kajaka. Spływamy rzekami i zbieramy to, co pływa w wodzie. Pojawiamy się także na różnych wydarzeniach, na których uwrażliwiamy ludzi na naturę, żeby o nią dbać, doceniać, żeby nie godzić się na śmieci wokół – czytamy na stronie facebookowej Operacja Czysta Rzeka, organizatorów akcji w całej Polsce.

fot. Stanisław Cyparski