Jubileusz ćwierć wieku istnienia świętował 31 maja sąsiedni Powiat Leski. W uroczystych obchodach 25-lecia oraz ceremonii nadania sztandaru dla tamtejszego samorządu wziął udział wicestarosta brzozowski Adam Jajko. Wydarzenie to stało się okazją do podsumowania 25 lat budowania silnej wspólnoty w sercu Bieszczad oraz zacieśniania relacji partnerskich między podkarpackimi powiatami.

Gospodarze przypomnieli o trudnych i pełnych determinacji początkach budowania leskiej tożsamości samorządowej. – Powiat Leski nie powstał przypadkiem, nie został nam podarowany. Jego utworzenie było efektem zaangażowania, odwagi i determinacji wielu ludzi, którzy potrafili wznieść się ponad podziały i konsekwentnie walczyć o to, aby ta część Bieszczadów zachowała swoją podmiotowość. (…) Byli wśród nich samorządowcy, społecznicy, przedsiębiorcy, nauczyciele i zwykli mieszkańcy. Ludzie, którzy wierzyli, że Ziemia Leska zasługuje na własny głos, własne miejsce na mapie Polski i możliwość samodzielnego kształtowania swojej przyszłości. Dzisiaj, w 25. rocznicę utworzenia Powiatu Leskiego, oddajemy hołd wszystkim, którzy podjęli ten wysiłek. Zarówno tym, którzy są dziś wśród nas, jak i tym, których nie ma już z nami. To dzięki nim stoimy tutaj dzisiaj. Dzisiejszy sztandar jest również ich sztandarem. Jest symbolem ich marzeń, odwagi i wiary, że warto budować przyszłość – przypomniał starosta leski Wojciech Stelmach.

Jubileusz stał się doskonałą okazją do pokazania solidarności między sąsiednimi samorządami. – Ćwierć wieku istnienia Powiatu Leskiego to piękny dowód na to, jak ogromną siłę ma zdeterminowana, lokalna wspólnota. Dzisiejsze uroczystości i nadanie tego wspaniałego sztandaru przypominają nam, że samorząd to nie tylko urzędowe mury czy administracyjne procedury, ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą go z pasją i poczuciem odpowiedzialności za kolejne pokolenia. Jako sąsiedzi z Powiatu Brzozowskiego doskonale rozumiemy wyzwania, z jakimi na co dzień mierzą się bieszczadzkie samorządy, dlatego z dumą i szacunkiem patrzymy na dotychczasowy rozwój Ziemi Leskiej. Nowo nadany sztandar to symbol jedności i honoru, który z pewnością będzie trwałym fundamentem do dalszej, owocnej pracy na rzecz mieszkańców. Składam całemu Zarządowi, Radzie oraz wszystkim Mieszkańcom Powiatu Leskiego najserdeczniejsze gratulacje i życzę kolejnych lat bezpiecznego, dynamicznego rozwoju – podsumował Wicestarosta Brzozowski Adam Jajko.

Autorzy zdjęć: Maciej Hochół / Powiat Leski oraz Kamil Mielnikiewicz / Portal wBieszczady.pl















