Kraina Pogórze nową marką regionalną

Kraina Pogórze nową marką regionalną
Kraina Pogórze nową marką regionalną

Podpisanie listu intencyjnego przez władze powiatu brzozowskiego i strzyżowskiego w sprawie utworzenia w województwie podkarpackim nowej marki regionalnej „Kraina Pogórze” było głównym punktem wspólnego posiedzenia obydwu Zarządów. Spotkanie odbyło się 10 lipca w sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej.

Podpisany dokument jest pierwszym krokiem w kierunku powstania marki „Kraina Pogórze”. Powiaty będą współpracować na rzecz popularyzacji Pogórza jako krainy geograficznej, etnograficznej i przyrodniczej. Wspólne działania mają ułatwić zdobywanie środków unijnych nie tylko na promocję atrakcji turystycznych, ale również na inwestycje związane z gminną infrastrukturą w obu powiatach. Kolejnym etapem będzie wystąpienie samorządowców do Marszałka Województwa o wsparcie tych działań. – Chcemy, aby nasze piękne Pogórze, stanowiące odmienną i ciekawą część Podkarpacia, wyeksponować jako wspólne przedsięwzięcie w dziedzinie kultury, promocji, turystyki i rekreacji – powiedział Starosta Strzyżowski Robert Godek.

 

Powiaty chcą wykorzystać unikalność i atrakcyjność Pogórza, prezentować tę krainę nie tylko mieszkańcom powiatów strzyżowskiego i brzozowskiego, ale też turystom. – W naszych powiatach nie brakuje atrakcji turystycznych i zabytków. Powiat brzozowski posiada bogate walory turystyczne, między innymi związane z przepływającą przez dwie gminy rzeką San. Chcemy te piękne tereny rozwijać, wyróżniać, akcentować. Jako jeden z nielicznych powiatów w Polsce mamy dwa zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to kościoły w Haczowie i w Bliznem. Mamy też wspaniałą cerkiew w Uluczu z połowy XVII wieku, jak również przepiękne bazyliki w Brzozowie i Starej Wsi. Są to nasze perełki, o które chcemy dbać, promować i pokazywać naszym turystom – podkreślił Starosta Brzozowski Jacek Adamski.

Projekt zakłada budowanie marki, która wzbogaci ofertę województwa, a współpraca powiatów w ramach tego przedsięwzięcia ma przeciwdziałać wykluczeniu samorządów gminnych w dostępie do aplikowania środków unijnych. – W ramach współpracy z powiatem strzyżowskim chcielibyśmy także realizować projekty gospodarcze, które pomogą nam w rozwoju infrastruktury na terenie naszego powiatu – dodał Starosta J. Adamski. Starostowie obu powiatów, w trakcie dyskusji o formie współpracy, powoływali się na przykłady już działające, miedzy innymi na Stowarzyszenia Samorządów Roztocza czy „Błękitnego Sanu”.

 

Ponadto podczas posiedzenia uczestnicy wysłuchali prelekcji Elżbiety Dudek – Młynarskiej Kierownika Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie na temat „Pogórzanie – grupa etnograficzna Podkarpacie”. Zaś walory kulturowe i turystyczne oraz działalność w tych obszarach w powiatach strzyżowskim i brzozowskim przybliżyli w swoich prezentacjach Kamil Mendocha – Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej oraz Magdalena Pilawska – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Brzozowie. Starosta Strzyżowski wręczył również nagrodę dla zawodników drużyny Tchoukball Różanka za wysokie osiągnięcia sportowe i godne reprezentowanie powiatu strzyżowskiego.

W spotkaniu wzięli udział członkowie Zarządu Powiatu w Brzozowie i Strzyżowie, przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego, pracownicy obydwu starostw oraz Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Na zakończenie wizyty goście zwiedzili piękny Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej.

 

Content | Menu | Access panel